Συμμετοχή του 1ου ΕΚ Βόλου σε πρόγραμμα ERASMUS+

To 1ο ΕΚ Βόλου θα συμμετέχει σε πρόγραμμα ERASMUS+ με θέμα “Διεπιστημονικός σχεδιασμός έξυπνου παθητικού σπιτιού – ο τρόπος εξοικονόμησης ενέργειας και η μείωση της ρύπανσης”.

Εκτός από το 1ο ΕΚ Βόλου, συμμετέχουν σχολεία από την Πολωνία, την Γερμανία και την Ιταλία. Το πρόγραμμα έχει τους εξής αντικειμενικούς στόχους:

1. Βελτίωση της εκπαιδευτικής ποιότητας του σχολείου ? βελτίωση του ποσοστού επιτυχίας και των αποτελεσμάτων διδασκαλίας
2. Η χρήση σύγχρονων και καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας στην επαγγελματική εκπαίδευση
3. Βελτίωση της απόδοσης του διδακτικού προσωπικού στον τομέα της αποτελεσματικής και ελκυστικής διδακτικής διαδικασίας με τη χρήση των τελευταίων μεθόδων και εργαλείων διδασκαλίας.
4. Δημιουργία διεπιστημονικού μοντέλου διδασκαλίας που συνδυάζει τη γνώση διαφόρων πεδίων σπουδών
5. Η χρήση πληροφοριών και τεχνολογιών πληροφορικής στην εκπαιδευτική διαδικασία.
6. Ενίσχυση των γλωσσικών ικανοτήτων όσον αφορά τόσο τα αποτελέσματα σε εξετάσεις όσο και τις καθημερινές καταστάσεις
7. Ενίσχυση μαθηματικών ικανοτήτων και λογικής σκέψης
8. Ενίσχυση των ευκαιριών των αποφοίτων σε ξένες και εθνικές αγορές εργασίας
9. Καθιέρωση συνεργασίας με εταιρείες και εργοδότες
10. Συνεργασία με πανεπιστήμια όσον αφορά τη θεωρητική γνώση
11. Ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα

Είμαστε βέβαιοι ότι οι συμμετέχοντες μαθητές και καθηγητές θα αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες και γνώσεις!